3. Darmowe programy do obróbki zdjęć

Zamiast wydawać kasę na oprogramowanie graficzne lepiej zapoznać się z darmowymi programami do obróbki zdjęć. Właśnie na takich programach nauczymy się podstawowych trików pomocnych przy obróbce prac. Po zdobyciu odpowiedniej wiedzy i doświadczenia możemy zdecydować się na wydatek w postaci zaawansowanego programu graficznego. Na początek jednak warto pobawić się darmowym oprogramowaniem. Przedstawię kilka darmowych programów, które używam bądź używałem i uważam, że są one godne uwagi.

Gimp  

Darmowy program graficzny, darmowy odpowiednik popularnego Photoshopa Jest to zaawansowany edytor, który wymaga jednak oswojenia z interfejsem. Oferuje bogatą gamę narzędzi do tworzenia grafiki i obróbki zdjęć. Możemy za pomocą tego programu uzyskać bardzo zbliżone efekty do Photoshopa. GIMP-a możemy wzbogacać o nowe funkcjonalności za pomocą licznych wtyczek i skryptów – znajdziemy je na stronie GIMP Plugin Registry (registry.gimp.org). Do obsługi plików RAW z aparatów cyfrowych można wykorzystać plugin UFRaw.

Photoscape

Bardzo ciekawy program do obróbki zdjęć. Jest intuicyjny i prosty w obsłudze. Wbrew pozorom ten prosty program posiada wiele różnych funkcji, np. filtry, winietowanie, manualny dobór parametrów, możliwość obróbki kilku plików jednocześnie, itp. Aktualizowany jest na bieżąco co jest dużym plusem programu. Za pomocą programu możemy także konwertować pliki RAW do formatu JPG.

Picasa

Darmowy program do katalogowania i obróbki plików JPG. Jest to bardzo popularny program graficzny, lecz dość ubogi w funkcje dotyczące obróbki zdjęć. Jeśli chodzi o katalogowanie plików JPG to picasa nadaje się do tego wspaniale. Ma właściwie bardziej rozbudowane funkcje katalogowania niż obróbki . Oprócz wspomnianych funkcji dzięki picasie możemy w szybki i łatwy sposób publikować swoje zdjęcia w Picasa Web Album lub udostępniać je w Google plus. Choć program nie jest kombajnem obróbki, to jest godny polecenia, głównie ze względu na rozbudowaną funkcję katalogowania.

CyberLink PhotoDirector

Najbardziej zaawansowany program do katalogowania i obróki. Jest to znacznie tańsza lub darmowa (w przypadku starszych wersji) alternatywa dla programu Adobe Photoshop Lightroom. Jest to doskonały program do pracy na plikach RAW. Możliwościami dorównuje, z zdaniem niektórych nawet przewyższa Adobe Photoshop Lightroom. Program ten był kilka razy dołączony na płycie do magazynu PC Format.  Zapewne kolejne wersje także będą publikowane wraz z miesięcznikiem.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s